Jádroviny - choroby
23. 4. 2011
CHOROBY A ŠKŮDCI JÁDROVIN
Vtomto článku se seznámíme s nejběžnějšími chorobami a škůdci, které nás nejvíce trápí u jádrovin – jabloně a hrušně.
Z chemických přípravků, které zde budou uváděny vybereme k ošetření vždy jen jeden. Doporučuje se ale přípravky střídat, aby nedošlo u chorob a škůdců k náviku-rezistenci.
CHOROBY
Nejvážnější chorobou jádrovin je bakteriová spála růžokvětých – květy vodnatí, vadnou, sesychají a černají. Listy hnědnou, černají a svinují se. Letorosty vodnatí, usychají, svrašťují se a vrcholy se hákovitě ohýbají. Specifickým příznakem je tvorba bakteriálního hnědnoucího slizu. Jedná se o karanténní chorobu (výskyt je nutno hlásit Státní rostlinolékařské správě a napadené stromy likvidovat).
Virová mozajka jabloně – příčinou je virus Apple mosaic virus – na listech se objevují výrazně světlé až bílé skvrny. V průběhu léta skvrny zhnědnou a nekrotizují. Choroba se přenáší mechanicky roubováním nebo běžným řezem.
Nektriové usychání větví (korové nekrózy) – houby Nectria galligena, Valsa melicola, Diaporte eres – nádorovité deformace na větvích nebo velké nekrotické propadlé skvrny v kůře větví a kmenů. Houba napadá poraněná místa stromu.
Ochrana – nepěstovat na vlhčích stanovištích a těžších půdách, vzdušné koruny, vyrovnaná výživa, správný způsob řezu, ošetření ran, podzimní a jarní ošetření měďnatýmí přípravky Champion 50 WP, Kuprikol 50, Kuprikol 250 SC. (S ochranou broskvoní proti kadeřavosti).
Strupovitost jádrovin – houby Venturia inegualia, Venturia pirina – přezimuje na spadaném listí ve formě mycelia. Typická strupovitost plodů, ale i různé skvrny na listech a strupovitost větviček.
Ochrana – rezistentní odrůdy, vzdušné koruny stromů, likvidace opadlých listů. Fungicidy- Discus, Dithane DG Neotec, , Talent, Zato 50 WG – první ošetření ve fázi myšího ouška, před květem, další podle potřeby (max.3x)
Padlí jabloňové – houba Podosphaera leucotricha – mycelium přezimuje v listových a květních pupenech, tvoří bílé moučnaté povlaky na listech, květech, letorostech a síťovitá korkovitost plodů.
Ochrana – odolnější odrůdy, mechanické odtraňování napadených částí, vyvážená výživa. Fungicidy – Discus, Talent, Zato 50 WG – první ošetření 7 až 10 dnů před květem (myší ouško, jako strupovitost), dále dle potřeby až do července.
Moniliová hniloba – houby Monilinia fructigena a Monilinia laxa – přezimují na mumifikovaných plodech, šíří se na značnou vzdálenost větrem, vodou a hmyzem. Mycelium se rozrůstá pod pokožkou plodu, hnědne, hnije a je doprovázena tvorbou koncetricky umístěných světlých polštářků.
Ochrana – odstraňování napadených plodů, ochrana před bodavým a savým hmyzem, mechanickým poškozením plodů (kroupy). Ošetření fungicidy proti strupovitosti – Discus, , Zato 50 WG.
Sazovitost jablek – houba Phyllachora pomizena – projevuje se černými povlaky na plodech (často jdou setřít).
Ochrana – vzdušné koruny stromů. Pozdní ošetření fungicidy proti strupovitosti – Discus nebo Zato 50 WG.
Mušincovitost jablek – houba Schizothirium pomi – projevuje se drobnými tečkami většinou uspořádaných do pravidelných skvrn.
Ochrana – vzdušné koruny stromů. Pozdní ošetření fungicidními přípravky proti strupovitosti např. Talent, Zato 50 WG.
Rez hrušňová – houba Gymnosporangium fuscum – oranžové skvrny na vrchní straně listů, na spodní straně těchto skvrn později světle hnědé výrustky. Hostitelem je jalovec chvojka a jalovec čínský na kterém přezimuje.
Ochrana – prostorová izolace mezi jalovci více než 150 až 200 m, pěstovat odolnější odrůdy hrušní, odstraňovat ložiska na jalovcích (před květem hrušní), před květem ošetit hrušně fungicidy Baycor , Dithane DG Neotec, Talent. Stejnými přípravky ošetříme jalovce koncem léta (srpen až září).
ŠKŮDCI
Květopas jabloňový a hrušňový – nosatcovitý brouk Anthonomus pomorum – vyžírá květní orgány, podobně jako jeho larvy. Poupata se nerozvíjejí a s larvami uvnitř hnědnou.
Ochrana – setřásání na plachty nebo folie, ošetření insekticidními přípravky Karate Zeon 5 CS, Mospilan 20 SP – od fáze myšího ouška, jakmile jeden den je odpolední teplota vyšší než 17°C, za chladného počasí za 14 dnů zopakovat.
Obaleč jablečný – šedý až šedohnědý motýlek Cydia pomonella, jehož housenky způsobují červivost plodů. V plodu je vždy jen 1 housenka světlerůžové barvy, později šedá.
Ochrana – vlnitá lepenka na kmen, přípravky Karate Zeon 5 CS, Mospilan 20 SP, Reldan 40 EC, – vše nejlépe na základě signalizace (feromonové lapáky – Deltastop CP).
Obaleč pupenový, obaleč ovocný – motýli čeledi Tortricidae – larvy a housenky škodí žírem na pupenech a mladých listech, červivost plodů.
Ochrana – od fáze myšího ouška do růžového poupěte přípravky - Mospilan 20 SP
Zobonoska ovocná a jablečná – nosatcovití brouci Caenorhinus aequatus – způsobují jamkovitost a deformaci plodů.
Ochrana – od fáze myšího ouška přípravky - Mospilan 20 SP
Pilatka jablečná – blanokřídlá oranžová muška Hoplocampa testudinea – klade vajíčka pod pokožku kališních plátků. Černé housenice vyžírají jadřince plodů, které pak opadávají.
Ochrana – těsně po opadu květních plátků přípravky - Mospilan 20 SP
Sviluška ovocná – tmavě červený roztoč Tetranychidae – škodí sáním na spodní straně listu, žije v jemné pavučince, vrchní strana listu ztrácí zelenou barvu a žloutne.
Ochrana – ošetření proti přezimujícím škůdcům. Mospilan 20 SP a Také dravý roztoč Typhlodromus pyri.
Štítenka zhoubná – červci Quadraspidiotus perniciosus – saje na větvích a plodech. Vlivem jedovatých slin dochází v místech sání k červenání pletiv.
Ochrana – ošetření proti přezimujícím škůdcům přípravky Mospilan 20 SP
Vlnatka krvavá – mšice Eriosoma lanigerum – žíjí v bílých chomáčcích na větvičkách jabloní, po rozmáčknutí jsou krvavě červené. Způsobují deformace ran i zdravých větví.
Ochrana – za vegetace přípravky , Mospilan 20 SP, Pirimor 50 WG – nutno přidávat smáčedlo a podle potřeby ošetření opakovat.
Mšice – hmyz Aphidomorfa – přezimuje černé, lesklé, kulaté vajíčko. Sají na listech a pupenech čímž způsobují deformace listů i letorostů. Zároveň to jsou největší přenašeči různých houbových chorob. Působí škody nejen na všech ovocných dřevinách, ale i na zelenině a okrsných rostlinách.
Ochrana – ošetření proti přezimujícím škůdcům přípravky Oleoekol, Talstar 10 EC – za vegetace přípravky , Mospilan 20 SP, Pirimor 50 WG, Reldan 40 EC, Neudosan.
FIZIOLOGICKÉ PORUCHY
Pihovitost plodů – tmavé propadlé skvrny ve slupce. Vyskytuje se na velkých plodech s řídkou a měkkou dužninou. Je způsobena nízkým obsahem vápníku v plodu v době dozrávání nebo vzniká vlivem zvýšeného obsahu dusíku či hořčíku v půdě.
Sklovitost plodů – v opkolí cévních svazků je dužnina sklovitě průhledná. Je způsobena náhlým nahromaděním cukru v pletivech plodu po nadměrném slunečním osvětlení, které následovalo po delším období chladna. Často se objevuje po delším období sucha, při nedostatečné zálivce. Výskyt umocňuje i jednostranná výživa dusíkem.
Žloutenka listů (chloróza) – listové čepele žloutnou, jen žilnatina je zelená. Je způsobena nevyváženým poměrem obsahů živin v půdě - nedostatek železa a hořčíku, nadbytek vápníku – nebo nedostatečným přístupem kyslíku ke kořenům v těžkých, zamokřených půdách. Vzniká také za období dlouhého chladného počasí a při poškození kořenové soustavy mrazy, suchem, hlodavci.
Deformace plodů – obvykle způsobena nedostatkem stopových prvků v půdě, jako je bór, molibden, mangan.
Kaménčitost dužniny – vyskytuje se u hrušek – okolo jadřince v blízkosti cévních svazků vznikají sklereidy-drobné tvrdé částečky (tlustostěnné kamenné buňky). Často bývá způsobena nedostatkem stopových prvků v půdě, hlavně bóru.
U těchto poruch doplníme nebo naopak omezíme chybějící či přebývající živiny (hnojivy).
Literatura: Ing. Miroslav Richter – Velký atlas odrůd ovoce a révy
Ing. Jaroslav Rod, CSc. - Knihovnička zahrádkáře – ochrana rostlin