Jahodník
15. 3. 2011
CHOROBY A ŠKŮDCI JAHODNÍKU
Za poměrně často se vyskytující zčervenání středů květů jahodníku může pouze pokles teplty v době květu pod 0° C.
Skvrnitosti listů jahodníku – jedná se o dvě choroby: skvrnitost bílou a skvrnitost fialovou.
V obou případech se na listech vytvářejí skvrny. Poškozovány jsou především starší a přehoustlé porosty za vlhčího a teplejšího počasí. Základním preventivním opatřením je používání zdravé sadby. Porosty se udržují vzdušné, nepřehoustlé a včas je obměňujeme (po třech letech). Na stejném místě by se neměl pěstovat dříve než po pěti letech. Napadené porosty bezprostředně po sklizni posekáme a listy se z porostu odstraní. V této době se chemicky ošetří přípravky Dithane DG Neotec nebo Champion 50 WP a jednou až dvakrát v termínu 1 až 2 týdny zopakovat.
Jsou-li rostliny zakrslé a za suchého počasí vadnou jsou napadeny fytoftorovou hnilobou kořene jahodníku, jejíž původce napadá a poškozuje kořeny a ty od špiček hnědnou a černají.
Podobnou chorobou je fytoftorová hniloba rizomů a plodů jahodníku. Celé rostliny vadnou a odumírají. Typická je kožovitá konzistence, hnědnutí a nepříjemná chuť plodů. Napadené rostliny okamžitě odstraníme z porostu.Před výsadbou je vhodné sazenice namáčet v 0,25% roztoku příoravku Aliette 80 WP po dobu 20 minut. Po zakořenění sadby je dobré stejný přípravek ( 1% ) použít k zálivce.
Po přehnojení dusíkem se můžeme setkat s padlím jahodníku. Na všech nadzemních částech se vytváří bělavé nebo narůžovělé povlaky. Plody nevyzrávají a mají nepříjemnou chuť i zápach. Proto opatrně hnojíme dusíkem. Chemická ochrana před květem a po sklizni přípravkem Talent nebo Topsin M 70 WP.
Nejzávažnější škůdce je roztočík jahodníkový. Źije mezi chloupky a v záhybech nejmladších (srdéčkových) listů.Vylučuje do rostlin jedovaté látky, listy se deformují, svinují a tvrdnou. Napadené rostliny nasazují v příštím roce méně květů a plody se špatně vyvíjejí. Roztočík přezimuje hluboko v srdéčkových listech. Jeho vývoj a šíření podporuje suché a teplé počasí. Poškození je někdy podobné poškození háďátkem jahodníkovým. Příznakem je zkrácení, silné rozvětvení květních stonků a růžicovité nahloučení nejmladších listů, které následně odůmirají. Ochrana spočívá pouze v odstraňování poškozených rostlin a používání absolutně zdravých sazenic.
Květopas jahodníkový někde silně poškozuje jahodník. Jeho brouci nakusují stopky poupat, ta pak vadnou, zasychají a opadávají. Před květem je možné ošetření přípravky Decis EW 50, Decis Mega nebo Karate Zeon 5 SC.
Kořeny jahodníku mohou být poškozovány larvami lalokonosců nebo chroustů, chroustků či podobného i příbuzného listokaze zahradního. Dalším škůdcem kořenů mohou být drátovci.
K méně častým škůdcům počítáme mnohonožky. Nejvhodnější ochranou proti nim je podkládání plodů různým materiálem, jako je dřevěná vata, plastové rohože apod. Jahody chutnají i plžům, ptákům a hojně i mravencům. Ti nejenže poškozují plody, ale v rostlinách si s oblibou staví svá hnízda, následkem čehož rostliny většinou zcela uhynou.
Literatura: Rukověť zahrádkáře 2009 – Ing. Jaroslav Rod, Csc.