Jdi na obsah Jdi na menu
 


Peckoviny - choroby

23. 4. 2011

 

 
 
CHOROBY A ŠKŮDCI PECKOVIN
 
V tomto článku se seznámíme s nejzávažnějšími chorobami a škůdci peckovin (slivoně, švestky, broskvoně, meruňky, třešně, višně) a zároveň s jejich ochranou jak mechanickou, tak hlavně chemickou – vybrané přípravky na jejich likvidaci.
Stejně jako u jádrovin je nutné si uvědomit, že uvádím výběr z ochranných přípravků. Tyto je třeba střídat, aby nedošlo u chorob a škůdců k náviku-rezistenci.
 
 
CHOROBY
 
Šárka švestky – virus Plum pox virus-PPV - u broskvoní se projevuje vizuálně hlavně na plodech. Patrné prstencové nebo nepravidelné světle žluté až bělavé kresby.
U meruněk se projevuje vizuálně na listech – světle zelené nepravidelné skvrny a prstence, na plodech stejně jako u broskvoní, a hlavně na peckách, kde se objavují nápadné bělavé prstence.
U slivoní na listech většiny odrůd švestek se projavuje v období květen až červen v podobě olejově žlutých difúzních skvrn. V pokročilém stádiu rozvoje choroby plody předčasně dozrávají a opadávají. Těsně před dozráním mají početné kresby, které se v době vybarvování plodů propadají do dužniny. Plody jsou různě deformované a hrbolaté.
Vzhledem k nemožnosti léčby, snadné šířitelnosti choroby a faktu, že se jedná o karantenní chorobu, je nutné napadené stromy bezpodmínečně zlikvidovat.
 
                  
 
Kadeřavost broskvoně, Puchrovitost švestky – o těchto chorobách je již samostatný článek – Kadeřavost broskvoně.
 
Moniliová spála (úžeh) – houby Monilinia laxa a Monilinia fructigena – vyskytují se hlavně u meruněk, višní a někdy i třešní a to nejvíce v období vlhkého počasí. V období kvetení mycelium prorůstá přes bliznu do semeníku, ničí květ, později plodonoše a jednoleté výhony, které vadnou a usychají.
Ochrana – likvidace napadených plodů a větviček. Na počátku kvetení a při dokvétání přípravky Baycor 25 WP, Horizon 250 EW, Sporgon 50 WP, Talent, Teldor 500 SC.
 
                    
 
Moniliová hniloba – houby Monilinia laxa, Monilinia fructigena – na plodech způsobuje hnědou hnilobu s typickými krupkami konidií pokrývajícími celý plod. Houby jsou snadno rozšiřovány větrem, vodou a hmyzem. Významným zdrojem infekce jsou mumifikované plody, zůstávající na stromech přez zimní období.
Ochrana – odolnější odrůdy, likvidace napadenených plodů a větviček, ochrana proti poranění a škůdcům plodů. Ošetření v době vegetace přípravky Horizon 250 EW,       Sporgon 50 WP, Talent, Teldor 500 SC.
 
Suchá skvrnitost listů peckovin, skvrnitost plodů, odumírání pupenů – houba Wilsonomices carpophilus – na listech se brzy po vyrašení objevují okrouhlé skvrny oranžové až červenavé barvy, tmavě lemované. Tyto splývají a vypadávají. Objevuje se i na mladých větvičkách a v letech silné infekce i na plodech.
Ochrana – likvidace opadlých listů, napadených větviček a plodů. Pozdně podzimní, předjarní a jarní ošetření přípravky Champion 50 WP, Kuprikol 50, Kuprikol 250 SC, v době vegetace po odkvětu přípravky Baycor 25 WP, Dithane M 45, Dithane DG Neotec, Talent, . (Ošetření s broskvoněmi proti kadeřavosti).
 
Strupovitost peckovin – houba Venturia carpophila – vyznačuje se strupovitostí listů, letorostů a především plodů (převážně v blízkosti stopky).
Ochrana – vzdušnost korun stromů, likvidace napadených listů. U meruněk omezují výskyt přípravky, Talent, u broskvoní přípravky Kumulus WG,
Sulikol K.
 
Červená skvrnitost listů slivoně – houba Polistigma rubrum – projevuje se výrazně červenými skvrnami na listech.
Ochrana – vzdušné koruny stromů, vyrovnaná výživa, likvidace opadaného listí. Ošetření přípravkem Talent.
 
Padlí broskvoňové – houba Sphaerotheca pannosa – vyskytuje v teplejších a sušších oblastech. Na listech a letorostech se objevuje bělavý pevně ulpívající povlak. Listy se stáčejí a letorosty krní. Na plodech se projeví okrouhlými bělavými skvrnami, plody se deformují a dužnina tvrdne.
Ochrana – nepřehnojovat dusíkem,vzdušné koruny stromů, nepěstovat náchylné odrůdy (hlavně nektarinky). Ošetření přípravky Kumulus WG, Sulikol K.
 
Hnědnutí listů meruněk – houba Apiognomonia erythrostoma – napadá listy, na nichž se objevují neohraničené žlutozelené skvrny. Listy se kroutí, hnědnou a opadávají. U silně napadených stromů mohou listy opadnout úplně, což vede ke značnému oslabení stromu, částečnému opadu plodů a menší diferenciaci (násadu) květních pupenů.
Ochrana – optimální stanoviště a péče, vyrovnaná výživa, vzdušnost koruny stromu, likvidace napadených listů. Ošetření přípravky Baycor 25 WP, Dithane DG Neotec, Dithane M 45, Syllit 65 WP, Talent. Ošetření se provede 2 až 3 týdny po odkvětu a dále v 7 až 14 denních intervalech.
 
 
 
 
 
Skvrnitost listů třešní a višní – houba Blumeriella jaapii – na listech se objevují malé, vínově červené skvrnky, později splývající. Listy žloutnou a opadávají. Letorosty špatně vyzrávají a strom je málo odolný vůči mrazu.
Ochrana – důsledná likvidace napadených listů, odolnější odrůdy. Ošetření přípravky Talent, Baycor 25 WP, Delan 700 WDG, Dithane DG Neotec, Dithane M 45, Syllit 65 WP – první ošetření 3 až 4 týdny po odkvětu, další podle počasí za 10 až 14 dnů, popř. i po sklizni. 
 
 
 
ŠKŮDCI
 
Mšice, mšice broskvoňová a hnízdotvorná, mšice třešňová – hmyz Aphydomorfa, Brachycaudus schwarzi, Myzus persicae, Myzus cerasi – typický hmyz, který způsobuje různé deformace listů i letorostů, největší přenašeč chorob.
Ochrana – proti přezimujícím vajíčkům přípravky Calypso 480 SC, Oleoekol, Reldan 40 EC, Talstar 10 EC. V době vegetace přípravky Neudosan, Pirimor 50 WG, Calypso 480 SC.
 
 
Hlávčivec višňový – roztoč Aculus fockeui – zůsobuje vytáhlé letorosty se skvrnami na povrchu dřeva, difúzní světlé skvrny na listech a korkovitost plodů. Vyskytuje se hlavně u švestek a slív.
Ochrana – v době vegetace přípravky Omite 30W, Omite 570 EW. Biologická ochrana dravý roztoč Typhlodromus pyri.
 
Vrtule třešňová – dvoukřídlý hmyz Rhagoletis cerasi – klade vajíčka pod pokožku plodů, z nichž se líhnou bílé larvy a způsobují červivost plodů.
Ochrana – důkladný sběr všech plodů (i spadlých), napádány jsou hlavně pozdní chrupky, ošetření podle signalizace – žluté sférické lepové desky – 7 až 8 den po náletu přípravky Decis Mega,  Decis Flo 2,5, 14 až 17 dnů po náletu Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP, Reldan 4O EC.
 
 
Pilatka švestková a pilatka žlutá – blanokřídlý hmyz Hoplocampa minuta, Hoplocampa Flava – kladou vajíčka pod pokožku kališních plátků. Housenice vyžírají vnitřek plůdků, které pak opadávají. Stromy bohatě kvetou, ale neplodí.
Ochrana – ošetření přípravkem Calypso 480 SC v době, kdy 80 až 90% okvětních plátků opadlo.
 
 
Puklice švestková – červec Parthenolecanium corni – saje na listech švestek, vznikají tvrdé, hnědé,puchýřovité útvary na větvích.
Ochrana – ošetření proti přezimujícím škůdcům přípravky Oleoekol, Talstar 10 EC, Calypso 480 SC. Lepové pásy nejpozději začátkem března.
 
Obaleč švestkový – motýl Cydia funebrana – jeho housenky způsobují červivost plodů.
Ochrana – ošetření podle signalizace pomocí feromonových lapačů Deltastop CF přípravky Calypso 480 SC, Dimilin 48 SC.
 
 
Píďalka podzimní – motýl Operophtera brumata – zelené housenky pohybující se píďalkovitě a spoštějící se po vláknech na zem, poškozují svým žírem pupeny, květy, listy a plody.
Ochrana – postřik přípravky Karate Zeon 5 CS, Karate 2,5 WG.
 
Obaleč východní – motýl Cydia molesta – jeho bělavé, později až hnědočervené housenky způsobují v první generaci vyžírání dřeně mladých letorostů a spolu s housenkami druhé generace červivost plodů. Konce letorostů broskvoní vadnou a zasychají.
Ochrana – ošetření přípravkem Karate Zeon 5 CS  - podle signalizace feromonových lapačů Deltastop CM. Napadené letorosty odstraníme do zdravého dřeva.
 
 
FYZIOLOGICKÉ PORUCHY
 
Rakovinové odumírání větví peckovin (korové nekrózy) – bakterie Pseudomonas syringae, Valsa cincta, Valsa leucostoma – způsobují velké, nekrotické, propadlé skvrny v kůře větví a kmenů.
Ochrana – nepěstovat na vlhkých a studených půdách a polohách, správný termín a způsob řezu, ošetření hlavně meruněk v mimovegetační době přípravky Champion 50 WP,
Kuprikol 50. (S podzimním postřikem broskvoní proti kadeřavosti).
 
Předčasné odumírání meruněk (mrtvice) – po vyrašení celý strom nebo silné větve náhle vadnou a usychají. Jedná se o komplex vlivů – poškození mrazem, poranění stromů, dřevokazný hmyz, umístění na nevhodném stanovišti. Tyto způsobí oslabení stromů, které jsou pak snadno napadány houbovými a bakteriálníni chorobami, čímž mrtvici způobí.
 
Vrcholová chloróza listů peckovin (kalcióza) – příčinou je nedostatek železa a nadbytek vápníku nebo fosforu. Projevem jsou žluté listy, především nejmladší.
Ochrana – nepřehnojovat fosforem a dusíkem, časté kypření, pro podnože používat mandloň, broskvoň Davidovu, broskvomandloň. Stromům dáváme přípravky s obsahem železa buď ke kořenům nebo postřikem na list – Arbofet broskev, Fytovit, Tenzo Fe, Chlorofen, zelená skalice.
 
Fytoplazmová evropská žloutenka peckovin – příčinou je fytoplasma Euroepan stone fruit yellows phytoplasma – ESFY.
Projevuje se podélným svinováním listů, u broskvoní červenání listů, dochází k postupnému odumírání stromů.
 
Bakteriální rakovina třešní a višní – podílí se na komplexním odumírání peckovin. Bakterie se přirozeně vyskytují na listech a kůře, při poranění stromu, mrazu apodobně se dostávají do pletiv, kde spolu s ostatními činiteli způsobují vznik rakovinových ran a odomírání větví i celých stromů.
 
 
 
Literatura: Ing. Miroslav Richter a kolektiv – Velký atlas odrůd ovoce a révy
                  Ing. Jaroslav Rod, CSc. - Knihovnička zahrádkáře – ochrana rostlin